Skip Navigation LinksUmit-Ali-Esinler

 

 

Ümit Ali Esinler Retrospektif Sergi 

Tarih: 23 Eylül - 12 Ekim 2019

Yer: Sol Sergi Salonu, Lefkoşa 
Küratör: Zehra Şonya

Sanatçı : Ümit Ali Esinler 

Sergi Metni 

1940 yılında 8 yaşında iken kendisine hediye edilen bir fotoğraf makinesi ile kişisel serüvenine başlayan Ümit Ali Esinler, 1950'li yıllarda stüdyo fotoğrafçılığına yönelir, bu sırada insan manzaralarını betimleyerek sokağa çıkar. Stüdyo ve sokak fotoğrafçılığı anlayışıyla sürdürdüğü çalışmalarında kişiler arasında ayrım yapmaz ve birçok farklı karakteri objektifiyle öznelleştirir. Böylesi çalışmalarında ışığı kullanmada gösterdiği ustalık dikkat çekicidir. Kişilerin özlerine inmeye çalışır ve karakterleri görünür hale getirir. Esinler'in " ben ışığın fotoğrafını çekerim" sözleri bu konudaki görüşünü ortaya koyarken, fotoğrafın renkli serüvenine de tanıklık eder.

1960'lıyıllarda nü çalışmalar da yapıp bunları stüdyosunda sergileme cesaret de gösterir. Bu anlamda bir ilke de imza atar.

Renkli fotoğraf ve fotoğrafın gelişmiş dijital ortamı kendisine çok keyif vermese de bu alanda da başarılı örnekler ortaya koyar. Bu dönemde geçmiş anlayışına ek olarak, fotoğrafına ironi ve eleştiri de katar. Sosyal problemeler, kültürel değişimler, Kıbrıs'ın değişen demografik yapısı bazı fotoğraflarının konusu haline gelir. 

Kitapla ilişkili olarak tarihsel ve kategorize bir sürecin benimsenmediği sergide, Esinler'in hayatı boyunca ortaya koyduğu fotoğraf anlayışını yansıtan bir seçki oluşturulmuştur. Bu bağlamda portre, stüdyo fotoğrafları, nu, manzara, mekan, doku, renkli dijital çalışmalar, ve post modernist diyebileceğimiz anlayışta oluşturduğu ironi ve eleştirel eserlerden bir seçki tercih edilmiştir. Orijinal fotoğraflar yanında sonradan basılan fotoğraflarla süreci anlatılmaya çalışılmıştır. 


Kadir Kaba / Zehra Şonya 

Fotoğraflarsanatçı kitabı

 

Sergi Video

  

Umit-Ali-Esinler